Jak układ przestrzenny wpływa na komfort życia?

Przepis na dobrze zaprojektowane wnetrza.

Jak układ przestrzenny wpływa na komfort życia?

Wchodzisz do mieszkania i od razu czujesz, że wszystko tu działa jak należy. Albo przeciwnie – coś cię uwiera, choć trudno powiedzieć co dokładnie. Dlaczego tak się dzieje?

Powodów może być wiele, jednak najczęstszym bywa niezaplanowany układ funkcjonalny. Wnętrze to nie tylko modna i estetyczna przestrzeń, to przemyślany sposób poruszania się w niej. Rozwiązania, które pomagają w tym, abyśmy nasze codzienne czynności wykonywali bez kolizji z innymi użytkownikami.

Co możesz zyskać?

Każdy dom, czy mieszkanie powinno odpowiadać na potrzeby jego mieszkańców. Inaczej zaprojektujemy przestrzeń dla osoby, która pracuje z domu i potrzebuje miejsca do skupienia się, a inaczej dla rodziny z dziećmi, gdzie najważniejsza będzie ergonomia i bezpieczeństwo.

Dobrze zaplanowany układ pomieszczeń:

  • skraca długie dystanse w domu: korytarze i przedpokoje, nie muszą być wydzielone ściankami, mogą pełnić dodatkowe funkcje, w zależności od potrzeb mieszkańców, np.: pralnia w szafie wnękowej dostępna z przedpokoju, czy wnęka na biuro domowe;
  • uwzględnia potrzeby, które mogą się zmieniać w czasie, nie wszystkie, jednak część można uwzględnić, np.: powiększenie rodziny, zmianę trybu pracy, aktywności, które chcemy zacząć wykonywać w domu – część z nich zaplanować, przewidzieć miejsce na nie;
  • ustala taki sposób użytkowania różnych pomieszczeń, aby nie kolidowało to z trybem życia mieszkańców: jedna łazienka do użytku dla 4 osób, bez odpowiedniego podziału pomieszczenia na strefy – poranki w takim miejscu mogą być trudne;
  • zapewnia swobodny przepływ światła i powietrza: dobrze kiedy łazienki i kuchnie mają naturalne światło i sprawnie działający system wentylacyjny;
  • wprowadza logiczny podział na strefy prywatne i wspólne – tu ważne jest ustalenie z architektem –  jak żyjesz na co dzień i dopasowanie do trybu życia odpowiedniego programu użytkowego;
  • sprzyja poczuciu harmonii i komfortu: kuchnia otwarta na salon, nie będzie rozwiązaniem komfortowym dla kogoś, kto nie lubi zapachu jedzenia w salonie i widoku nieporządku na blatach kuchennych;
  • pomaga w wypoczynku i dbaniu o zdrowie: dobrze zaprojektowane rozmieszczenie funkcji, oświetlenia, wentylacji, dobrane przyjazne materiały, kolory, wygodne, ergonomiczne meble. To podstawa dla zdrowego życia w takich wnętrzach.

Różni ludzie, różne wnętrza

Nie ma uniwersalnych rozwiązań — każdy z nas ma inne przyzwyczajenia i potrzeby.

  • dla miłośników spokoju idealnym rozwiązaniem będzie podział wnętrza na strefy o różnych poziomach prywatności. Sypialnia czy gabinet powinny być oddalone od głównych przestrzeni wspólnych, a otwarta kuchnia może zostać zastąpiona bardziej kameralnym aneksem;
  • dla tych, którzy prowadzą "otwarty dom" kluczowe będzie stworzenie przestrzeni, która sprzyja interakcjom. Kuchnia otwarta na salon, duży stół jadalniany, kącik wypoczynkowy — to wszystko ułatwia przyjmowanie gości i sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu.

Porady i inspiracje

Kiedy zaczynamy interesować się, tym co jest ważne we wnętrzach, bo właśnie ten temat zaczął być dla nas istotny (własny kąt), znajdujemy ogromną ilość informacji:

  • co jest modne – styl, kolor, materiały,
  • co jest ważne – jakie funkcje, sprzęty, udogodnienia,
  • co jest zdrowe – co pomaga, co szkodzi,
  • co warte lub niewarte zastosowania – tu lista porad i radzących jest bardzo długa...

To wszystko, może być przytłaczające i zniechęcać do spokojnego zastanowienia się nad tematem. Wiele osób kończy rozważania na etapie modnego stylu i dodatków. Ale to nie wystarczy!

Jeżeli chcesz, aby wnętrza, w których będziesz spędzać kawałek swojego życia, były komfortowe, wygodne i dostosowane do twoich potrzeb – warto zastanowić się nad tymi kwestiami:

  • jak dobrze znasz siebie – nawyki, przyzwyczajenia?
  • co lubisz, czego nie lubisz w przestrzeniach, w których do tej pory przebywałaś/eś?
  • czego potrzebujesz w nowym miejscu, które dla siebie tworzysz?
  • czy będziesz dzielić tę przestrzeń z innymi?
  • na jakie kompromisy jesteś gotowa/y współdzieląc przestrzeń?

Pytań jest wiele, najważniejsze jest uświadomić sobie –  jak dobrze znasz swoje potrzeby i czego oczekujesz od swoich wnętrz.

Gromadzenie informacji jak u innych sprawdziły się pomysły, które chcesz zastosować u siebie, to doskonały sposób na uczenie się na cudzych doświadczeniach, w tym również błędach. Jednak aby wykorzystać te informacje – musisz znać siebie i wiedzieć co będzie dobre dla ciebie.

Po tym artykule planuję cykl wpisów, gdzie na zrealizowanych przykładach pokażę, jak różnią się między sobą układy przestrzenne. Bo każdy z nas jest inny.

Podsumowanie

Piękne wnętrza to nie wszystko, mody się zmieniają i za rok, dwa, inne kolory, dodatki będą modne. To, co nie zmieni się tak szybko: to TY – twoje przyzwyczajenia, sposób, w jaki spędzasz czas, potrzeby. Wnętrze, które jest dobrze przemyślane, zaprojektowane dla ciebie – pozwoli cieszyć się nim przez lata!

Zachęcam do zaplanowania swojego mieszkania/domu tak, aby układ przestrzenny pomieszczeń został przez ciebie dobrze przemyślany, abyś wiedział/a czego potrzebujesz. I dopiero z taką wiedzą zacznij realizować swoje plany mieszkaniowe lub poproś o pomoc architekta, który zepnie w spójną całość twoje pomysły i widzę techniczną – jak to wszystko zrobić!

Powróć do Bloga

Warto też przeczytać:

Przekształć wnętrze w idealną przestrzeń

Skontaktuj się ze mną, a stworzę dla Ciebie miejsce, które będzie odzwierciedlać Twój styl i potrzeby.

Napisz do mnie